مغار

مغار نارکس

مغار نارکس

نارکس

امروزه سهم بیشتر بازار ابزارالات در دست چند برند معتبر است که یکی از این برند ها برند شناخته شده و با کیفیت نارکس (NAREX) می باشد. کارخانه تولید برند نارکس در جمهوری چک است و با داشتن یک قرن سابقه در تولید ابزارالات به عنوان برندی با بهترین کیفیت ها شناخته شده است و بین نجاران و کارگاه های تولیدی محبوبیت زیادی دارد.

محصولات نارکس :

محصولات نارکس شامل انواع مغار، چوب ساب، چاقو، درفش، پوست‌کن، مته، پیچ گوشی، چکش، رنده، گیره و سایر اداوت و ابزار نجاری است که در بین این حجم از ابزار مغار های نارکس قدیمی ترین ، پرفروش ترین کالاهای این برند است و به خاطر داشتن سابقه بسیار بالا در تولید این برند هر روزه کیفیت و کارایی مغار های خود را افزایش داده است .

در این مقاله با مغار های نارکس اشنا خواهیم شد

در تولید مغار های نارکس مواد اولیه به دقت موردبررسی و کنترل کیفیت قرار می‌گیرند تا محصول نهایی بالاترین کیفیت را داشته باشد.همچنین در طراحی شکل دسته های مغار تغییرات بسیار مثبتی داشته اند و طراحی های مدرن در دسته و ظاهر شکیل مغار ها باعث شده افرادی به جمع آوری کلکسیونی از این مغار ها روی اورند

دسته مغار های نارکس

دسته مغارهای نارکس در دو جنس پلاستیک و چوبی تولید می شوند :

پلاستیک این دسته ها از پلاستیک فشرده تولید شده و هنگام کار مانع از تعریق و سر خوردن دست کاربر می شود

برای دسته های چوبی به صورت دستی بر روی دسته مغار سنباده و پولیش کاری انجام می دهند تا نهایت کارایی را داشته باشند بست فلزی به کار رفته در این مغارها از جنس فولاد ضد زنگ بوده و از ترک خوردن و تکه شدن دسته جلوگیری می‌کند. همچنین واشر استفاده شده در محل اتصال دسته و تیغه، باعث جذب ضربه به انتهای مغار چکش می‌شود. دسته برخی از مدل‌های مغار نارکس از باکیفیت‌ترین نوع چوب زبان گنجشک اروپایی ساخته شده است. این چوب به دلیل استحکام، سختی و بافتی زیبا شهرت دارد. برخی دیگر از مدل‌ها نیز از جنس چوب راش یا ممرز هستند.

تیغه مغار های نارکس

تیغه مغار نارکس از باکیفیت‌ترین نوع فولاد کروم-وانادیوم و از طریق روش پتک‌کاری ساخته می‌شود. در مراحل بعد فولاد تیغه‌ها آبدیده شده و درجه سختی آن تا حد بسیاری زیادی افزایش پیدا می‌کند. مغار نارکس درجه سختی راکول ۶۲ را به دست آورده که عدد قابل توجهی محسوب می‌شود.

اورجینال یا فیک

به دلیل محبوبیت برند نارکس و طرفداران زیادی که دارد بسیاری شروع به تولید نمونه تقلبی این برند کرده اند و بیشتر نمونه های تقلبی دسته های پلاستیکی دارند در صورتی که در نمونه های اصلی بیشتردسته های این مغارها از چوب های با کیفیت بوده و تقریبا با نمونه های فیک قابل تشخیص است  .در خرید این مغارها باید دقت کرد و برای اطمینان از اصل بودن مغار از فروشگاه های معتبر خریداری کرد همچنین دقت کنید بر روی دسته این مغار ها Made in Czech Republic درج شده است .

مغار های نارکس در انواع مدل ها تولید می شوند مانند:

  • مغار تخت منبت
  • شفره
  • گلویی
  • نیم باز
  • قاشقی
  • مغار های ظریف کاری
  • انواع مغار خراطی

سایز مغار های منبت نارکس معمولا از 3 میلی متر شروع می شود و در مدل های تخت تا سایز 50 میلی متر نیز تولید می شوند .

کاربرد مغار ها :

مغار تخت : تیغه مغار تخت ازیک‌طرف صاف و از طرف دیگر پخ هست. از این مغار برای کندن زمینه کار، سطوح صاف، خط انداختن خطوط راست و… استفاده می‌شود. از این مغار برای کندن زمینه کار، سطوح صاف، خط انداختن خطوط راست و … استفاده می‌شود.

مغارنیم باز : از مغار نیم باز برای جدا کردن طرح از زمینه استفاده می‌شود و برای کنده کاری قسمت هایی با قوس کم کاربرد دارند هرچه قوس بیشتر و شدیدتر می‌شود، باید از مغار نیم باز با عرض کمتر استفاده کرد تا بتوان راحت مغار را در راستای طرح موجود، چرخاند.

مغارقاشقی : مغاری است که طول تیغه آن حالت انحنا دارد و اصطلاحاً به آن قاشقی می‌گویند و برای جاهایی که نمی‌توان از مغار تخت استفاده کرد هست.

مغار شفره :  سر مغار شفره به‌صورت V شکل است که از آن برای ایجاد شیار روی چوب استفاده می‌شود.  از مغار شفره برای جدا کردن خط‌های طرح از هم و یا جدا کردن خط طرح از زمینه استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال بر روی برگ‌های چوبی برای ایجاد رگه، از مغار شفره ریز استفاده می‌شود

مغار خراطی : مغار خراطی جزو مغارهای پر کاربرد در صنعت چوب محسوب می شود و از لحاظ ظاهری نسبت به مغارهای منبت کاری از لحاظ طول و قطر بزرگتر است و دسته بلند تری دارد و از لحاظ تیغ هم تیغه ی ضخیم تری داردمغار خراطی برای ایجاد نقش و طرح بر روی پایه مبل ، ظروف و از این قبیل موارد استفاده می شود.این مغارها در مدل های : تخت ، تخت سرکج ، نیم باز ، گلویی یا کاسه تراش ، قطع کن ، پرداخت و… موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید